Ligipääsetav köök – lülitid ja pistikupesad

posted in: Köögid, Universaalne Disain | 0

Väga oluline on lülitite ja pistikupesade asukoht. Tuleb läbimõelda, et kõik pereliikmed, ka ratastoolis saaksid neile ligi. See tähendab kõrgust vahemikus 40 cm kuni 1,4 m.

Tavapäraselt paigaldatakse pistikupesad tööpinna taha seinale. Nagu eespool artiklis mainitud on ratastoolikasutajal neid raske kätte saada. See pole neile ligipääsetav. Nende jaoks on mugav, kui pistikupesad oleksid ees tööpinna servas. Või siis kasutata tööpinna sisse uputatavat pistikupesade torni.

Lülitite puhul tuleks eelistada suure klahviga lüliteid, neid on lihtne kasutada. Nii nendel, kellel on käed nõrgad või pole kordinatsioon kõige parem, samuti näiteks emadel, kellel on väikelaps süles.

Antud lülititest osad sobivad väga hästi ka nägemispuudega inimestele kontrasti loomiseks.

Allikas: www.feng-swish.com
Allikas: www.feng-swish.com

Veel üks aspekt!

Kui peres on inimesi, kes ei tea mida nad teevad (Alzhaimer, väga eakad). Turvalisuse mõttes soovitatakse sellisel juhul kõik köögis asuvad elektrilised seadmed integreerida ühe täiendava lüliti külge. Mis asub siis nende jaoks kättesaamatus kohas. Selle asja mõte on, et mitteükski köögitehnika ega ka elektripistikud ei tööta, enne kui seda ühte lülitit pole vajutatud.

Antud artikkel on üks osa loengust “Hõlpsasti kasutatav ehk ligipääsetav köök” mis toimus 24.aprillil 2015 messil “Interjöör 2015″.
Kogu ettekande slaidiprogrammi näeb siit: www.slideshare.net/hiieharm/accessible-kitchen