Ligipääsetav köök – põrandad ja uksed

posted in: Köögid, Universaalne Disain | 0

Põrandakattematerjal peab olema libisemiskindel nii kuivalt kui märjalt. Lisaks peab põrand olema vastupidav, lihtne puhastada ja mugav jalale. Näiteks looduslik linoleum on üks sellistest materjalidest, mida on saada väga paljudes erinevates värvitoonides ja mustrites. Kindlasti ei soovitata kasutada köögis vaipu. Esiteks nende servadesse võib komistad ja kukkuda (eriti eakad), teiseks need võivad libiseda, kui kiiresti joosta (lapsed) ja kolmandaks neid on ka raske puhastada ning köögis ju ikka toiduvalmistamisel midagi maha pudeneb.

Allikas: www.advanced-medical.net
Allikas: www.advanced-medical.net

Kui peres on ratastooli või rulaatori kasutaja, siis peaks ukse ava laius olema 85-90 cm ja uks peab avanema täielikult. Uste ees ja taga peab olema pööramisruumi ratastoolidele 1,5 m, et ta saaks ust avada ja sulgeda. Kõige mugavamad on nendele tegelikult liuguksed.Ukselinkidena sobivad sellised kangi-tüüpi lingid. Üleüldse, peavad uksed avanema kergesti ning siseruumides võiks kõik ukselävepakud eemaldada. Nii on vähem komistamist ka lastel ja eakatel.

Antud artikkel on üks osa loengust “Hõlpsasti kasutatav ehk ligipääsetav köök” mis toimus 24.aprillil 2015 messil “Interjöör 2015″.
Kogu ettekande slaidiprogrammi näeb siit: www.slideshare.net/hiieharm/accessible-kitchen