Ligipääsetav köök – tehnika

posted in: Köögid, Universaalne Disain | 0

Mõned tähelepanekud ligipääsetavast kodutehnikast. Nõudepesumasin tuleb tõsta põranda pinnast pisut kõrgemale, nii et selle alumine riiul oleks 40 cm kõrgusel. Siis saab seda kasutada ka ratastoolis inimene. On olemas ka sahtlina avanev nõudepesumasin, mis integreeritakse mööbli sisse ja ongi juba sobival kõrgusel.

Tavapärased külmikud ratastoolikasutajatele hästi ei sobi. Kõige parem oleks kõrvutiasetsev külmkapp ja sügavkülm. Kuid selline aparaat on väga ruuminõudev ja mõnikord lihtsalt ei mahu koju. Siis võiks kaaluda sellise külmiku ostmist, nagu pildil, kus alumises osas on kahe sahtliga sügavkülm ja üleval tavaline kahe uksega avanev külmik. Laiuselt ei ole ta väga palju laiem tavalisest külmikust, lihtsalt on tehtud kahe uksega. Hotpoint-Aristoni mudel on siin pildil ja Eestis saab seda näiteks Elmaksist.

Allikas: www.elmaks.ee
Allikas: www.elmaks.ee

On olemas veel selline külmiku mudel – kahe sahtliga tööpinna alla integreeritav. Samamoodi on olemas ka sahtlitena avanevat sügavkülmikut.

Allpool oleval pildil on näha väga kompaktne ja ligipääsetav lahendus – on väike valamu ja väike pliit alt lahtise tööpinna peal; on väljatõmmatav kapp kuivainete jaoks; vasakul pool on väike külmik ja selle peal, just parajal kõrgusel mikrolaine ahi. Kogu tööpind on piiratud kõrgendusega, nii ei kuku midagi teiseltpoolt maha.

Allikas: www.flixpod.com
Allikas: www.flixpod.com

Antud artikkel on üks osa loengust “Hõlpsasti kasutatav ehk ligipääsetav köök” mis toimus 24.aprillil 2015 messil “Interjöör 2015″.
Kogu ettekande slaidiprogrammi näeb siit: www.slideshare.net/hiieharm/accessible-kitchen